Od. 1. 1. 2018 dopadá na SVJ a BD zákonná povinnost nechat zapsat tzv. skutečné majitele do evidence skutečných majitelů. BD mají provést tuto povinnost nejpozději do 1. 1. 2019, SVJ pak mají tuto lhůtu prodlouženou do 1. 1. 2021. Poplatek za podání návrh na zápis v případě BD činí 1 000 Kč, avšak pokud bude návrh na zápis podán do konce roku 2018, bude BD od poplatku osvobozeno. Pokud tak chcete tento termín stihnout, ale nevíte si se zápisem rady, podívejte se na www.svjpravnik.cz, kde najdete potřebné informace a pomoc.
Povinnost všech právnických osob nechat zapsat tzv. skutečné majitele do evidence skutečných majitelů byla do českého práva nově zavedena na základě evropské směrnice. Navazuje na dřívější povinnost všech právnických osob, tedy i SVJ a BD, vést aktuální údaje ke zjištění a ověření totožnosti skutečného majitele. Dle zákona je třeba současně hlídat, zda jsou v evidenci skutečných majitelů aktuální informace a pokud ne, podat návrh na jejich změnu.
Skutečným majitelem se obecně rozumí fyzická osoba, která má fakticky nebo právně možnost vykonávat přímo nebo nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě. U BD se jí tedy v zásadě rozumí buď osoba, která sama nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě disponuje více než 25 % hlasovacích práv BD, nebo osoba, která sama nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě ovládá tuto osobu, případně osoba, která je členem statutárního orgánu, zástupcem právnické osoby v tomto orgánu anebo v postavení obdobném postavení člena statutárního orgánu.
U SVJ je toto v podstatě obdobné. Návrh na zápis údajů o skutečném majiteli musí být podán na tiskopise s předepsanými náležitostmi, musí být ověřeně podepsán, případně podepsán elektronickým podpisem a musí k němu být doloženy příslušné podklady dle rejstříkového zákona.
Podání návrhu na zápis do evidence skutečných majitelů je pak zpoplatněno soudním poplatkem ve výši 1.000 Kč, nicméně pokud BD stihnout podat návrh do konce roku 2018, pak jsou od poplatku osvobozeny. SVJ pak budou od poplatku osvobozeny i po konci roku 2018.
Otazníky jsou kolem sankcí za nesplnění této povinnosti – prozatím není přesná sankce stanovena, ale předpokládá se, že stát bude tuto povinnost vymáhat zřejmě prostřednictvím obecných pokut, které jsou uvedeny v zákoně o veřejných rejstřících. Současně jsou zde jiná rizika plynoucí z nezapsání skutečných majitelů do evidence, vyplývající např. z tzv. AML zákona, na základě kterého může být platba právnické osoby odmítnuta jako podezřelá, pokud není její skutečný majitel v evidenci zapsán apod.
Lze tak jen doporučit splnit zákonnou povinnost evidovat skutečné majitele co nejdříve, zejména u bytových družstev, která svou včasností mohou ušetřit výdaje za soudní poplatky.